Историята е пълна с разкази за жестоки и мъчителни методи за екзекуция, но малко от тях звучат толкова страховито, колкото т.нар. „бамбуково мъчение“. Този метод включва завързване на жертвата над млад бамбуков издънък, който, поради изключително бързия си растеж, в крайна сметка пробива тялото на човека.

Корените на мрачните легенди
Първите писмени сведения за този тип насилие се появяват през XIX век. Пътешественици в Цейлон (днешен Шри Ланка) описват подобни практики, а адмиралът от Британския кралски флот Шерард Осбърн описва подобни разкази в мемоарите си от Малайзия през 1861 г. Макар и да не става въпрос непременно за бамбук, а за растението Нипа, принципът остава същият – жертвата е прикована над растение, чийто остър връх пронизва тялото с растежа си.

Втората световна война и митовете
След Втората световна война се разпространяват слухове, че японските военни са използвали бамбук за изтезания на военнопленници. Въпреки че жестокостта на японската армия е добре документирана, историческите доказателства за този конкретен метод липсват. Много от тези истории вероятно са били плод на страх сред съюзническите войски, които са интерпретирали по различен начин откритите останки на своите другари.

Науката зад ужаса
Въпросът дали това е физически възможно е бил обект на изследване в предаването „Ловци на митове“. Екипът използва балистичен гел, имитиращ човешка тъкан, и доказва, че бамбукът притежава достатъчно сила, за да пробие материята. Макар и да няма потвърдени исторически случаи, теоретично бамбуковото мъчение е напълно възможно, превръщайки се в бавна и агонизираща смърт.

Leave a Reply