Президентът Доналд Тръмп обяви безсрочно удължаване на примирието със САЩ, като посочи, че това решение цели да даде време на разделеното иранско ръководство да изготви единно предложение за преговори.
Въпреки дипломатическия жест, американската администрация остава непоколебима по отношение на морската блокада на Ормузкия проток. Президентът подчерта, че военните сили на САЩ са в пълна готовност, ако не бъде постигнато споразумение. Според Тръмп иранският режим губи по половин милиард долара на ден заради морската обсада, която няма да бъде вдигната, докато не се постигне трайно решение.
Министърът на финансите Скот Бесент предупреди, че икономическият натиск ще се засилва. По думите му, скоро капацитетът за съхранение на петрол на остров Харг ще бъде запълнен, което ще принуди Иран да затвори петролните си кладенци, а всеки, който се опита да заобиколи санкциите, ще бъде обект на строги наказателни мерки.
От своя страна, Техеран отхвърля американските действия, определяйки морската блокада и задържането на танкера Туска като актове на пиратство. Военното командване на Иран се закани с ответни действия, а върховният лидер Моджтаба Хаменей заяви, че страната му няма да участва в преговори, докато блокадата не бъде напълно премахната.
Дипломатическата ситуация се усложнява след провала на планираните преговори в Пакистан и отлагането на посещението на вицепрезидента Джей Ди Ванс. Към момента двете държави остават в състояние на напрегнато очакване, докато кампанията на САЩ за икономически натиск продължава да ограничава възможностите на Иран на световните енергийни пазари.

Leave a Reply