Петър Мадяр: Потоците руски петрол по „Дружба“ вероятно ще се възобновят следващата седмица

·

Бъдещият министър-председател на Унгария Петър Мадяр обяви в петък, че се очаква доставките на руски петрол по тръбопровода „Дружба“ да бъдат възстановени в рамките на следващата седмица. Информацията идва от унгарската енергийна компания MOL, която поддържа връзка със своите партньори.

Тръбопроводът, който пренася руски суров петрол за Унгария и Словакия през територията на Украйна, стана център на сериозно напрежение между Будапеща и Киев, след като беше повреден при атака с руски дронове в края на януари. Спирането на доставките беше използвано от отиващия си премиер Виктор Орбан като повод да наложи вето върху финансова помощ от 90 милиарда евро за Украйна.

Министър-председателят Петър Мадяр

Спешни преговори с ЕС

Междувременно представители на Европейския съюз провеждат срещи в Будапеща с екипа на Мадяр, за да обсъдят отключването на близо 17 милиарда евро, замразени по време на управлението на Орбан. Брюксел цели да ускори сътрудничеството с новата власт, която поема управлението през май.

Европейската комисия изрази готовност за реформи и възстановяване на върховенството на закона, които са ключови условия за достъпа на Унгария до средствата. Петър Мадяр, чиято партия спечели убедително мнозинство, подчерта, че приоритет за неговото правителство е справянето с тежката финансова ситуация в страната и връщането на европейското финансиране чрез провеждане на необходимите реформи в областта на правосъдието, медийната свобода и борбата с корупцията.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *