На 12 август 30 г. пр.н.е. Александрия става свидетел на края на една епоха. Египетската царица Клеопатра VII се затваря в своя мавзолей, а легендата разказва, че слага край на живота си, позволявайки на отровна кобра да я ухапе. Но дали историята за „аспидата“ е истина или просто романтичен мит, създаден да прикрие нещо много по-зловещо?

Животът на Клеопатра е низ от политически ходове и любовни връзки с най-могъщите мъже на Рим – Юлий Цезар и Марк Антоний. Когато нейният съперник Октавиан (бъдещият император Август) обсажда Египет, съдбата на царицата е решена. След поражението на флота ѝ и самоубийството на Антоний, Клеопатра се оказва в безизходица. Страхът от това да бъде изложена на показ в Рим като пленница вероятно я подтиква към фаталното решение.

Въпреки че класическата версия твърди, че тя е използвала кобра, криеща се в кошница със смокини, съвременните историци са скептични. Змиите от този вид често достигат внушителни размери и трудно биха могли да бъдат скрити по този начин. Освен това, смъртта от ухапване е болезнена и несигурна. Експерти като професор Кристоф Шефер предполагат, че царицата вероятно е използвала коктейл от отрови – бучиниш, самакитка и опиум.

Съществува и хипотезата, че Клеопатра може да е била убита по поръчка на Октавиан. За него тя е била опасен враг, чието оцеляване би могло да застраши властта му. След нейната смърт, Рим анексира Египет, а самият Октавиан се погрижи историята да я представи в най-негативна светлина, очерняйки името ѝ като “греховна жена”.

Днес мястото на нейното погребение остава неизвестно, а истината за последните ѝ мигове е погребана под пясъците на Египет, точно както и самата история за нейния легендарен живот.

Leave a Reply