Здравното министерство слага край на спекулата с цените на скъпоструващи лекарства

·

Министерството на здравеопазването предприема спешни мерки за овладяване на драстичните разлики в цените на така наречените off-label медикаменти, използвани за лечение на деца. Служебният министър доц. Михаил Околийски обяви, че се подготвят промени в две ключови наредби, за да се прекрати практиката, при която едни и същи лекарства се купуват на коренно различни стойности от болниците.

Според думите на доц. Околийски, въпреки че настоящите практики формално не нарушават закона, те са напълно неморални и неприемливи. Става въпрос за седем лечебни заведения в София и Пловдив, където са установени ценови разминавания в размер на милиони евро.

В скоро време се очаква пълна прозрачност по случая – в официалните страници на институциите ще бъдат публикувани наименованията на лекарствата, техните цени и списък на болниците, извършили покупките. Здравното ведомство се ангажира да сезира компетентните органи, ако при проверките бъдат открити категорични нарушения, с цел да се преустанови неефективното разходване на публични средства.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *