Критична ситуация се очертава по поречието на Дунав, след като Министерството на здравеопазването спря обществената поръчка за авиационна обработка срещу комари. Асоциацията на дунавските общини бие тревога, че липсата на превантивни мерки до края на април излага на сериозен риск здравето на над 800 хиляди души в региона. Казусът вероятно ще бъде отнесен и до Световната здравна организация.
За борбата с насекомите са предвидени 1 милион евро, но правни пречки и спорна прозрачност относно зоните за третиране спряха процеса. Според експерти и местни управници, последствията могат да бъдат тежки както за здравето, така и за екологията и икономиката.
Д-р Димитър Стефанов, кмет на община Тутракан, предупреждава за сериозна опасност: „12% от комарите по реката са маларийни, а над 6% вече са от тигровия вид, който пренася Западнонилска треска. Призовавам държавното ръководство да поеме отговорност за бъдещите случаи, които неминуемо ще възникнат“.
Местните власти са категорични, че времето за обработка на ларвите изтича. Пенчо Милков, кмет на Русе, подчертава, че евентуално забавяне ще превърне борбата в палиативна мярка, която няма да спре популацията. Ситуацията придобива и трансграничен характер, тъй като проблемът ще засегне и съседните държави по течението на реката.
Кметовете от региона настояват за спешна среща със служебното правителство, за да се намери правен и финансов механизъм за преодоляване на кризата преди ситуацията да е ескалирала до епидемиологичен риск.

Leave a Reply