Великденското възраждане стана реалност: Двама мъже получиха нов живот чрез трансплантация

·

В нощта преди Велика събота УМБАЛ „Александровска“ стана място на истинско чудо. Символиката на Великден като празник на новото начало придоби реално измерение за двама мъже, които получиха шанс за живот чрез успешни бъбречни трансплантации.

Донор стана 68-годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт. Нейният акт на човечност спаси двама пациенти с хронична бъбречна недостатъчност. Реципиентите бяха избрани от списък с шест души въз основа на най-висока съвместимост. Единият е 49-годишен жител на София, който три години е бил на хемодиализа, а вторият е 41-годишен мъж от Свиленград с двегодишен стаж на диализ.

Сложните операции бяха извършени през нощта от екипа на доц. Пламен Димитров от Клиниката по урология. В момента пациентите се възстановяват в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение, като лекарите отчитат стабилно състояние и положителна диуреза, което е най-важният знак за успешното функциониране на новите органи.

Институциите в здравеопазването изразиха дълбока благодарност към близките на донора за смелото решение да превърнат личната трагедия в надежда за другите. Координацията на процеса беше възможна благодарение на съвместните усилия на екипите от УМБАЛ „Св. Георги“, УМБАЛ „Александровска“ и спешните центрове в София и Пловдив.

Тази история подчертава огромната стойност на донорството. Подобната активност в трансплантационната дейност у нас се потвърждава и от скорошния успех на Военномедицинската академия, където бе извършена трета за годината чернодробна трансплантация.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *