Ресторантьорският сектор в България преминава през критичен период, белязан от тежки финансови изпитания. Според Ричард Алибегов от Българската асоциация на заведенията, браншът е в състояние на постоянна борба за оцеляване още от средата на 2025 година.
Сметката започва от „празна чиния“
Един от най-фрапиращите факти е цената на т.нар. „празна чиния“. Клиентите вече плащат между 3,50 и 10 евро само за услугата – преди в нея да бъде сервирана храната. В тази сума са калкулирани наемите, разходите за електроенергия, възнагражденията на персонала и текущите оперативни разходи.
Алибегов описва ежедневието на собствениците като постоянно „гасене на пожари“. Скокът в цените на суровините, енергията и работната ръка принуждава заведенията да коригират ценоразписите си, за да покрият нарасналите си разходи.
Неравенство в ДДС ставките
Основен фокус на критиката е разликата в данъчното облагане. Докато ресторантите към хотелите се възползват от 9% ДДС, самостоятелните заведения продължават да работят при 20% ставка. Браншът настоява за уеднаквяване, тъй като текущата ситуация създава нелоялна конкуренция.
Резултатите от тази обстановка са стряскащи: стотици фалити и спад в потреблението. Хотелиерите също отчитат над 20% отказани резервации, което показва, че клиентите масово ограничават разходите си за излизане навън. Въпреки аргументите на бранша за икономическа логика, мнозина потребители остават скептични и виждат в ценовата политика признаци на спекулативно поведение.

Leave a Reply