След Daft Punk: Тома Бангалтер се завръща с амбициозен балетен проект

·

Светът на електронната музика отдавна се сбогува с легендарния дует Daft Punk, но за единия от неговите членове, Тома Бангалтер, творческата енергия не е пресъхнала. Вместо да почива на лаврите си, френският музикант се впусна в напълно ново артистично приключение, което го отвежда далеч от клубните сцени и светлините на прожекторите на световните фестивали.

След като през 2023 година Бангалтер изненада меломаните с дебютния си солов албум „Mythologies“, той доказа, че преходът от електронни бийтове към мащабни класически композиции е напълно естествен за него. Критиците тогава сравниха творчеството му с бароковите нюанси на Вивалди, съчетани с минималистичната дълбочина на Филип Глас, показвайки, че талантът му за мелодични структури остава безспорен.

Сега Бангалтер разкрива следващата глава от своята кариера: „Mirage – Ballet For 16 Dancers“. Този нов проект представлява саундтрак към балетна постановка, която обещава да бъде истинско пътешествие в света на електронния минимализъм. Работата е създадена в колаборация с хореографа Дамиен Жале и съвременния артист Кохей Нава, като целта е да се проследят динамичните промени в състоянията на танца чрез звукова среда.

Можете да видите първия тийзър на проекта тук:

Освен с балетната музика, Бангалтер остава ангажиран и с по-директен контакт с публиката. На 20 юни, по време на престижното изложение Art Basel в Швейцария, той подготвя мащабно потапящо събитие. Инсталацията, озаглавена „Warehouse Artefacts“, ще съчетае музикален сет на германския продуцент Rampa с визуални арт елементи на Жулиен Шариер.

Това събитие е замислено като интензивно сетивно преживяване, което изследва границата между музиката и изящното изкуство. За всички, които очакват албума „Mirage – Ballet For 16 Dancers“, официалната премиера е насрочена за 5 юни 2026 година.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *