В тихите улички на старинния квартал „Вароша“ в Благоевград се открива уникален прозорец към миналото. Къщата музей „Роден дом на Георги Измирлиев“ стана сцена на една вълнуваща експозиция, която ни връща 150 години назад във времето на Априлската епопея. Чрез серия от единадесет оригинални графики, градът почита паметта на героите и духа на свободата по начин, който рядко е бил достъпен за широката публика досега.
Това, което прави тази изложба изключителна, е фактът, че почти всички представени творби са били непознати за благоевградската общественост. Те са част от богатия фонд на Регионалния исторически музей и излизат на бял свят специално за голямата годишнина. Изборът на мястото също не е случаен – домът на Македончето добавя допълнителна доза автентичност и преклонение пред подвига на революционерите.
Експозицията включва литографии, които майсторски улавят драматизма на събитията от 1876 година. Посетителите могат да видят не само мащабни батални сцени, но и образите на дейци, чиито съдби са тясно преплетени с Горна Джумая и околните селища. Тези визуални разкази помагат да се изгради по-личен и по-дълбок поглед върху местния принос към национално-освободителното движение.

Според уредника на музея д-р Елена Чалгънова, отдел „Художествен“ винаги е предизвиквал най-голям интерес сред гражданите. Именно затова е взето решение годишнината да бъде отбелязана чрез силата на изобразителното изкуство. Литографиите служат като мост между поколенията, пренасяйки емоцията на бунта през вековете до днешния зрител.
Тази културна инициатива е част от по-широка програма на Регионалния исторически музей в Благоевград, целяща да съхрани историческата памет. Докосвайки се до тези оригинални произведения, жителите и гостите на града имат възможността да преоткрият познати събития през нова, по-артистична перспектива, която подчертава величието на българския стремеж към независимост.

Leave a Reply