Последният копнеж на Елизабет II: Как кралицата планираше да се сбогува с правнуците си

·

Разкрития от предстоящата книга на кралския биограф Робърт Хардман „Елизабет II: Насаме. Публично. Вътрешната история“ хвърлят светлина върху емоционалните последни месеци на покойната кралица. През лятото на 2022 г., усещайки наближаващия край, Елизабет II е имала една основна цел – да събере всичките си правнуци в замъка Балморал.

Нейното желание е било да остави трайни и щастливи спомени в съзнанието на най-малките членове на кралската фамилия. Макар физическото ѝ състояние видимо да е отслабвало, кралицата е била напълно наясно с медицинската си прогноза и е използвала времето си, за да подреди личните си дела и да се сбогува с любими места и хора.

Кралица Елизабет II

Спомени на близки до двореца потвърждават, че Елизабет II е била изключително решителна в последните си дни. Дори в деня преди кончината си, тя е изпълнявала държавни ангажименти, като назначаването на Лиз Тръс за премиер, запазвайки бодрия си дух въпреки здравословните предизвикателства.

Освен кралските си задължения, Елизабет II е била личност с характерни предпочитания. Дългогодишната ѝ помощница Анджела Кели споделя забавна подробност от ежедневието на кралицата – нейната любов към музиката на АББА. Двете често са танцували на хита „Dancing Queen“, което разкрива един по-земен и човешки облик на монарха, далеч от официалните протоколи.

Кралица Елизабет II почина на 8 септември 2022 г., оставяйки след себе си наследство, белязано от 70 години отдаденост на короната и топлина към семейството.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *