Обективът, който запечата историята: Сбогом на Георги Георгиев-Джони

·

България загуби един от своите най-ценни визуални летописци. Георги Георгиев, известен в професионалните среди като Джони, си отиде, оставяйки след себе си неоценим архив от моменти, които дефинираха една цяла епоха.

Той бе човекът, който с обектива си улови хаоса, надеждата и борбата на българския преход. През две десетилетия Джони запечата над 50 000 кадъра – от буремите студентски стачки и масовите митинги до най-критичните политически сблъсъци. Неговите черно-бели снимки днес служат като огледало на миналото, достъпно за всеки в дигитален архив.

Георги Георгиев-Джони

Съдбата обаче бе жестока – фотографът не успя да присъства на откриването на своята юбилейна изложба на 10 април. Това събитие, подбрано с огромна любов и внимание, трябваше да бъде празник за неговия живот и творчество, но се превърна в тъжно напомняне за неговото отсъствие.

Колегите му от Агенция Булфото и Клуба на фоторепортерите го запомнят не само като майстор на кадъра, но и като човек с изключително добро сърце, постоянна усмивка и заразително чувство за хумор. За тях той остава завинаги символ на фотожурналистиката от прехода.

Поклонението в памет на Георги Георгиев-Джони ще се състои на 23 април от 11:00 часа в столичния храм „Света София“, където близките и почитателите му ще могат да си рекат послен сбогом.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *