МБАЛ-Шумен: Отпадъците в „Дивдядово“ са напълно обеззаразени

·

След сигнал в социалните мрежи и разпространено видео, показващо изхвърлянето на черни чували от болничен бус на сметището в квартал „Дивдядово“, МБАЛ-Шумен излезе с официална позиция. Ръководството на лечебното заведение категорично отрече наличието на риск за общественото здраве.

От болницата обясниха, че в депото се извозват единствено сухи, предварително стерилизирани медицински отпадъци. Процесът на обеззаразяване се извършва в автоклави при висока температура и налягане, като всяка партида се придружава от компютърна разпечатка с техническите параметри на обработката. Опасните биологични отпадъци, като части от органи и остри предмети, се предават за обезвреждане на специализирана лицензирана фирма по договор.

Регионалната инспекция по околната среда и водите извърши незабавна проверка по случая. Експертите потвърдиха, че болничното заведение разполага с нужната документация и че транспортираните отпадъци са преминали през изискваната стерилизация. Системата за управление на болничните отпадъци в Шумен отговаря на нормативните изисквания, а автомобилите, заснети в клипа, имат правото да извършват подобен транспорт.

Въпреки липсата на нарушения относно безопасността на отпадъците, инспекцията откри несъответствия в отчетността на болницата в Националната информационна система за отпадъци. Заради неточно подадени данни относно количествата и движението на боклука, срещу болницата ще бъде съставено наказателно постановление.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *