Икономическа буря над Рамщайн: Заплахата от американското изтегляне

·

икономическа буря над рамщайн: заплахата от американското изтегляне

Градчето Рамщайн-Мизенбах е изправено пред несигурно бъдеще, след като плановете на Вашингтон за мащабно съкращаване на военния контингент в Германия започнаха да изплуват на повърхността. Кметът Ралф Хехлер не крие тревогата си, описвайки потенциалното напускане на хиляди американски военнослужещи като истинска катастрофа за местната икономика.

В сърцето на притесненията е базата Рамщайн, която служи като щаб на ВВС на САЩ в Европа. Макар официалните списъци с базите, които ще бъдат орязани, все още да са обвити в мъгла, местната власт вече калкулира възможните загуби. Става въпрос не само за самите военни, но и за техните семейства – общо около 12 000 души, чийто живот е тясно обвързан с региона.

Икономическите измерения на това присъствие са впечатляващи. Годишно в местната хазна и бизнес се вливат близо 2 милиарда долара под формата на заплати, наеми и директни поръчки. Загубата на този ресурс би била болезнен удар, който инфраструктурата на общината трудно би понесла.

Хехлер прави паралел с миналото, припомняйки съдбата на други немски градове, които след края на Студената война са загубили американските си гарнизони. Според него, тези населени места и до днес не са успели да възвърнат някогашната си стабилност, което служи като мрачно предупреждение за бъдещето на Рамщайн.

В крайна сметка, ситуацията се превръща в тест за устойчивостта на региона. Ако американското присъствие бъде драстично свито, градът рискува да загуби своята икономическа мощ, която е градена с десетилетия, превръщайки се в поредния пример за това колко трудно се възстановява местната икономика след подобен отлив.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *