Гласът на вятъра: Историята на японските телефони за разговор с отишлите си любими хора

·

Разположена на хълм в Оцучи, префектура Ивате, една малка телефонна кабина гледа към морето. Вътре се намира стар черен телефон с шайба, който не е свързан към никаква мрежа. Това е „kaze no denwa“ или „Телефонът на вятъра“. Това е светилище, където посетителите могат да „се обадят“ на своите починали близки, за да споделят думи, останали неизказани, или да потърсят връзка отвъд физическия свят.

Телефонът на вятъра в Оцучи

Концепцията се ражда през 2010 г. от Итару Сасаки, градински дизайнер, който губи братовчед си заради рак. Телефонната кабина в градината му се превръща в неговия личен начин за справяне със скръбта. Сасаки вярвал, че говорейки „на вятъра“, мислите му ще достигнат до неговия починал роднина.

Само няколко месеца по-късно обаче национална трагедия го подтиква да отвори „Телефона на вятъра“ за обществеността. След опустошителното земетресение и цунами през 2011 г., отнели живота на повече от 19 000 души в региона Тохоку, Сасаки кани оцелелите да използват телефона, за да изразят мъката си и да намерят покой.

Итару Сасаки и неговият телефон

Трагедията, която промени всичко

На 11 март 2011 г. мощно земетресение разтърсва океанското дъно край бреговете на Япония, изпращайки вълни с височина до 40 метра към брега. Цунамито помита цели градове, болници, училища и домове. Бедствието причинява и аварията в атомната електроцентрала Фукушима Даичи.

Щети от цунамито в Оцучи

За оцелелите животът се променя завинаги. Много хора не успяват да кажат последно сбогом на семействата си. Именно тук градината на Сасаки се превръща в място за поклонение. Над 30 000 души са посетили оригиналния телефон в Оцучи, за да проведат своя финален разговор.

Цунамито в Мияко

Глобален феномен на скръбта

Идеята на Сасаки резонира дълбоко в целия свят, доказвайки универсалността на човешката скръб. По данни на организацията My Wind Phone, подобни кабини вече са инсталирани на много места по света – само в САЩ има 265, а в останалата част на света – още 111.

Сцена от филм за телефона на вятъра

Пандемията от COVID-19 създаде нова вълна от нужда от подобни места. Тъй като много хора загубиха близки внезапно и без възможност за сбогуване, телефонните кабини се оказаха катарзисен инструмент за преработване на загубата. Сасаки отбелязва, че когато смъртта е неочаквана, скръбта е много по-голяма, а тези „разговори“ помагат на сърцето да намери утеха.

Интериор на телефон на вятъра в Амстердам

Вдигането на слушалката на изключен телефон може да изглежда странно, но за хиляди хора това е единственият начин да изрекат думите, които тежат на душите им, вярвайки, че вятърът ще ги отнесе там, където трябва.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *