Гергана Паси, първият български министър по европейските въпроси, направи задълбочен анализ за бъдещето на Унгария след политическото управление на Виктор Орбан. В телевизионно участие тя отбеляза, че страната някога е била еталон за европейска интеграция, но през последните 16 години е загубила позициите си по редица ключови показатели, включително покупателна способност и нива на корупция.
Според Паси, следващият етап от развитието на Унгария ще бъде белязан от силен стремеж към възвръщане на европейската тежест. Очаква се страната да изостави досегашната реторика в полза на прагматична, умерено консервативна, но реформаторски ориентирана политика. Целта ще бъде пълноценно завръщане в дебатите на Европейския съюз.
Специално внимание бе отделено на новия политически фактор Петер Мадяр. Паси подчерта, че Мадяр познава отлично вътрешните механизми на досегашната власт, тъй като е бил част от елита около управляващата партия. Първият голям изпит пред него ще бъде нормализирането на отношенията с Брюксел.
Експертът смята, че амбициозният дневен ред на новия лидер и конституционното мнозинство, с което разполага, му дават необходимата увереност за бързи реформи. Въпреки това, фокусът на Европейския съюз върху върховенството на правото остава непроменен и именно това ще бъде решаващ фактор за бъдещото финансово подпомагане на страната.

Leave a Reply