Напрежението около Ормузкия проток се превърна в неочакван финансов двигател за руската икономика. Според данни на Германско-руската търговска камара, затрудненият трафик в стратегическия регион генерира над 10 милиарда евро допълнителни месечни приходи за Москва от износ на петрол, газ и торове.
Матиас Шеп, председател на камарата, посочва, че Русия се утвърждава като основен финансов бенефициент от нестабилността в Близкия изток. Благодарение на възможността да пренасочва потоците си през алтернативни маршрути, страната успешно капитализира върху глобалния ръст на цените на суровините.
Скокът в котировките на петрола сорт „Брент“, които надхвърлиха 111 долара за барел, оказва директно влияние върху държавния бюджет. При заложени едва 59 долара за барел в бюджетните прогнози, текущите пазарни нива осигуряват значителен излишък. Експертите изчисляват, че при задържане на високите цени, годишните приходи от енергийни ресурси могат да достигнат 50 милиарда долара.
Освен енергоносителите, очакванията са за допълнителни 8,9 милиарда евро от износ на торове. Анализатори предупреждават, че тези капитали косвено подпомагат продължаването на военните действия в Украйна. Оптимистичните сценарии в Кремъл дори предвиждат приходи от близо 350 милиарда долара, ако цената на петрола достигне границата от 200 долара за барел.

Leave a Reply