Предстоящата среща на върха в Париж разкрива сериозни разногласия между водещите европейски сили относно сигурността в Близкия изток. Франция и Германия заемат противоположни позиции по въпроса дали Съединените щати трябва да участват в бъдеща мисия за охрана на Ормузкия проток.
Макрон залага на европейска инициатива без американско присъствие
Френският президент Еманюел Макрон събира европейски лидери за обсъждане на строго отбранителна мисия, която да гарантира сигурността на ключовия морски път. От Елисейския дворец подчертават, че планираните действия не включват Вашингтон, като в срещата ще вземат участие лидерите на Германия, Великобритания и Италия, заедно с представители на десетки други държави.
Мерц настоява за трансатлантическо сътрудничество
Германският канцлер Фридрих Мерц изрази готовност за участие на Берлин в мисията, но постави ключово условие: включването на американските въоръжени сили. Според Мерц съвместните усилия с Вашингтон са аргументирани и необходими. Тази позиция обаче влиза в пряк конфликт с френското виждане, като Париж категорично отхвърля идеята за коалиция, включваща САЩ.
Условията на Германия и хладната реакция на Вашингтон
Берлин поставя ясни граници за своето участие: стабилно примирие в региона, мандат от Организацията на обединените нации и изрично разрешение от Бундестага. Междувременно, от Белия дом реагираха резервирано, заявявайки, че американският флот разполага с напълно достатъчно ресурси, за да осигури корабоплаването самостоятелно, без нужда от европейска помощ.

Leave a Reply