Блокадата на Ормузкия проток постави Европа пред нов енергиен шок – втори за последните четири години. Вместо обаче да извлекат поуки от миналото, правителствата на континента отново действат прибързано, повтаряйки старите грешки с опасна точност.
Пиер Вунш, управител на Белгийската национална банка, е категоричен: „Сега трябва на първо място да свием търсенето“. Според него масовите енергийни субсидии действат като наливане на бензин в огъня. За съжаление, европейските лидери пренебрегват този съвет.
Ценовият сигнал е ключът към изхода
Европейската централна банка предложи златния стандарт за реакция: мерките трябва да бъдат целеви, съобразени с нуждите и временни. Реалността обаче е друга. Всяко евро, похарчено за изкуствено потискане на цените, само удължава кризата, вместо да я решава.
Провалът по държави
Класацията на неуспехите води Унгария и Полша, където директните тавани на горивата създават изкривявания и „горивен туризъм“. Германия, Италия и Испания също не изостават, използвайки широкообхватни намаления на ДДС, които облагодетелстват най-много големите потребители. Испания все пак показва проблясък с целевите помощи за уязвими домакинства. Франция пък се опитва да действа по-рационално, като залага на административен контрол върху маржовете на бензиностанциите, вместо на директно субсидиране на цената на колонката.
Данък върху свръхпечалбите
Идеята за общоевропейски налог върху печалбите на енергийните гиганти отново е на масата. Но ако се въведе, той трябва да бъде насочен към реалните икономически печалби, а не към оборота, както направи Испания. Подобни налози не трябва да се превръщат в автоматичен рефлекс, тъй като пазарът сам коригира приходите при високи цени.
Време е за край на субсидираната заблуда
Правителствата трябва да спрат да се борят с пазарните сигнали. Вместо масови отстъпки, са нужни директни трансфери към бедните и ликвидна подкрепа за бизнеса. Вместо политически решения, трябва да се въведат пазарни механизми, които да прекратяват спешните мерки автоматично. В противен случай Европа просто ще продължи да задълбочава фискалните си дупки, вместо да излезе от енергийния застой.

Leave a Reply