Генералният секретар на НАТО Марк Рюте провежда ключова визита във Вашингтон, за да се срещне с американския президент Доналд Тръмп. Срещата е натоварена с очаквания на фона на сериозните търкания между Вашингтон и европейските съюзници след ескалацията на напрежението с Иран.
Дипломатическият ход идва след обявеното от Тръмп двуседмично прекратяване на огъня с Техеран. Макар това временно да уталожи страстите около Ормузкия проток, критиките на американския лидер към Европа остават остри. Тръмп обвини европейските държави в „страхливост“ и липса на солидарност по време на операцията срещу Иран, която засегна ключов маршрут за 20% от световния петролен трафик.
Въпреки политическите различия, Тръмп подчерта личната си симпатия към Рюте, наричайки го „страхотен човек“. Очаква се генералният секретар на НАТО да се опита да изглади противоречията и да намери общ език относно разходите за отбрана и войната в Украйна.
Освен срещата с президента, програмата на Рюте включва разговори с държавния секретар Марко Рубио и министъра на отбраната Пийт Хегсет. Визитата продължава до 12 април и включва и участие в престижната среща на групата „Билдерберг“.

Leave a Reply