Демографска тревога: България е изправена пред 28% спад на населението до 2100 година

·

Демографските прогнози на Евростат чертаят песимистична картина за бъдещето на Стария континент. Според данните, населението на Европейския съюз ще се свие с 11,7 на сто до края на века, което се равнява на 53 милиона души по-малко спрямо нивата от 2025 година.

България е сред страните, които ще усетят кризата най-осезаемо. Предвижда се броят на българите да спадне от близо 6,44 милиона през 2025 г. до около 4,64 милиона през 2100 г. Това представлява значителен срив от 28 на сто.

Макар че общото население на ЕС ще достигне своя пик от 453,3 милиона души през 2029 г., след това се очаква дългосрочен спад. Най-големи загуби в броя на населението ще претърпят Италия, Полша и Германия, докато държави като Швеция, Ирландия и Нидерландия ще отбележат ръст.

Статистиката вещае и сериозно застаряване на европейското общество. Делът на хората в трудоспособна възраст ще намалее от 58 на 50 на сто до 2100 г., докато групата на възрастните над 80 години ще нарасне драстично – от 6 на 16 процента от общото население. Очаква се също така делът на младежите до 19-годишна възраст да се свие с три процентни пункта.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *