Четири десетилетия след ядрената авария в Чорнобил, въпросът дали тя е била фатален инцидент или следствие от системна дезинформация и престъпна небрежност на комунистическата власт, остава отворен. Посолството на Украйна в България инициира специална дискусия чрез Украинско-българския дискусионен клуб, където ще бъдат потърсени отговори на тези болезнени теми.
Ключови акценти на дискусията
- Представяне на нови факти, изследвания и досега непубликувани анализи за истинските причини и мащаби на катастрофата.
- Обсъждане на съвременните заплахи, произтичащи от руската агресия и окупацията на Запорожката АЕЦ.
- Анализ на риска от нова ядрена криза на европейския континент.
- Преглед на поуките от миналото и скритите досега детайли за влиянието на аварията върху територията на България.
Участници в събитието
В дебата ще се включат посланикът на Украйна в България Н. Пр. Олеся Илашчук, изтъкнатите изследователи от Нов български университет проф. Момчил Методиев и проф. Димитър Вацов, както и националният координатор за България на сдружение „За земята“ Тодор Тодоров.
Дискусията ще се състои на 30 април от 17:30 часа на сцена „Централни хали“. Входът е свободен за всички желаещи.

Leave a Reply