Виенският наказателен съд сложи край на една от най-интригуващите съдебни саги в Австрия, като оправда Йоханес Петерлик. Бившият високопоставен служител в австрийското външно министерство, заемал ключова позиция в периода 2018–2020 г., беше изправен пред обвинения за злоупотреба с власт и нарушаване на поверителността. Прокуратурата твърдеше, че той неправомерно е изискал секретни доклади относно отравянето на Сергей Скрипал с нервнопаралитичното вещество Новичок.

Въпреки че съдът постанови оправдателна присъда, случаят далеч не е приключил. Държавното обвинение вече заяви намерението си да обжалва решението, което означава, че правната битка ще продължи. В центъра на разследването са документи на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО), които съдържат детайли за случая в Солсбъри от 2018 г.
Следователите твърдят, че Петерлик е споделил поверителната информация с Егисто От, бивш австрийски разузнавач. От своя страна, От е подсъдим по редица тежки обвинения, включително за продажба на държавни тайни и предаване на чувствителна техника на руските служби. Името на От е тясно свързано и с Ян Марсалек – беглецът и бивш оперативен директор на фалиралата германска компания Wirecard.

Според международни медийни разследвания, Марсалек, който се укрива в Москва под фалшива самоличност, е използвал достъпа си до класифицирана информация, за да впечатлява бизнес партньори, показвайки им дори „рецептата“ за Новичок. Тези разкрития хвърлят сянка върху австрийските служби за сигурност, които през последните години са разтърсвани от поредица от шпионски скандали.
За Австрия, която е член на Европейския съюз, но не и на НАТО, тези събития представляват сериозен удар по международната репутация. Случаят подчертава сложната мрежа от интереси, в която бивши официални лица се оказват замесени в игри на разузнавателни служби, далеч от погледа на обществеността.

Leave a Reply