Водещи представители на българската археологическа наука, включително директори на престижни музеи и научни институти, излязоха с официално искане за отмяна на решение на Министерския съвет. Предмет на спора е административният акт, чрез който управлението на значим имот на остров Св. Св. Кирик и Юлита бе прехвърлено от Министерство на културата към Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“.
В разпространено открито писмо и подготвена петиция експертите настояват за преразглеждане на решението, изразявайки опасения за бъдещето на културното и историческото наследство, съхранено на територията на острова. Според специалистите, промяната в статута на обекта поставя под заплаха академичните изследвания и опазването на архитектурните паметници.

Leave a Reply