На престижния форум ITB Berlin 2026, Ангола влезе в светлините на прожекторите като официален домакин на събитието. По време на специална вечеря за лидери в туризма, организирана от анголското министерство и World Tourism Forum Institute, страната даде ясна заявка за превръщането си в глобална туристическа дестинация.
Марсио де Жезус Лопес Даниел, министър на туризма на Република Ангола, подчерта значението на форума, наричайки го „меката на туризма“. Според него, предизвикателството пред страната е да стане по-разпознаваема, тъй като никой не посещава място, за което не е чувал.

Туризмът като стълб на икономиката
Ангола активно работи за диверсификация на икономиката си, в която нефтът и газът все още заемат 20% от БВП. Хосе де Лима Масано, държавен министър по икономическата координация, заяви, че туризмът е ключов сектор за социално-икономическото развитие на нацията.

Природни богатства и гостоприемство
Страната предлага невероятно разнообразие: от 1650 километра девствени плажове до спиращи дъха национални паркове. Ангола е дом на най-старата пустиня в света – Намиб, и на внушителните водопади Каландула. Но най-голямото богатство остават хората – приветливо, топло общество, което приема посетителите като част от едно голямо семейство.

Устойчив лукс и технологии
Ангола залага на ексклузивно преживяване, избягвайки масовия туризъм, за да съхрани своята дива природа. Бъдещата стратегия включва разработване на еко-лоджи и луксозни курорти. Освен това, властите планират използването на изкуствен интелект, за да анализират данните за туристите и по-ефективно да отговорят на техните нужди, поставяйки туризма в основата на бъдещата инфраструктура на страната.


Leave a Reply