Дипломатически совалки: Иранският посланик на разговор в МВнР

·

Официална среща между дипломати от Министерството на външните работи и иранския посланик у нас Алиреза Ирваш разкри напрежението около ситуацията в Залива. Българската страна категорично призова Техеран да гарантира безпрепятственото корабоплаване през стратегически важния Ормузки проток, изразявайки несъгласие с агресивните действия в региона.

В центъра на разговорите попадна и въпросът за американските самолети, разположени на летище „Васил Левски“. Генералният директор по двустранните отношения в МВнР Петко Дойков внесе яснота по случая, уверявайки, че страната ни не е част от военния конфликт. Той подчерта, че въпросните машини не участват в бойни операции, нито използват българското небе или инфраструктура за военни цели.

Въпреки разминаванията в позициите, двете страни се съгласиха, че поддържането на отворени комуникационни канали е от съществено значение. По-рано заместник-министърът на външните работи Марин Райков категорично отрече България да планира участие в каквито и да е военни сценарии.

Междувременно от международни източници стана ясно, че се обсъжда план за деескалация, предложен от Пакистан, който включва незабавно прекратяване на огъня и отваряне на критичните морски пътища.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *