Астронавтите от мисията „Артемис II“ са на прага на историческо постижение, превръщайки се в хората, достигнали най-голямо разстояние от нашата планета в историята на космонавтиката. По време на своята обиколка около естествения спътник на Земята, екипажът ще навлезе в зона, непозната за предишните пилотирани полети.

Най-критичната фаза от мисията е преминаването на кораба зад Луната. В този момент радиосигналите със Земята ще бъдат напълно прекъснати за период от около 40 минути. През това време четиримата астронавти ще останат в пълна тишина и пълна изолация от наземния контролен център на НАСА.
Това изпитание на нервите напомня на предизвикателствата от ерата на „Аполо“. През 1969 г. Майкъл Колинс преживя подобна 48-минутна загуба на контакт по време на мисията „Аполо 11“, докато обикаляше обратната страна на Луната. Въпреки рисковете, НАСА изразява пълна увереност в екипажа и системите на кораба, очаквайки астронавтите успешно да възстановят връзката си с дома след излизане от лунната сянка.

Leave a Reply