Икономически апокалипсис: Затварянето на Ормузкия проток вещае рецесия, подобна на ковид пандемията

·

Светът е изправен пред риск от тежка икономическа рецесия, която по своите мащаби може да се сравни с икономическия шок по време на Covid-19 пандемията. Причината за това мрачно предсказание е потенциалното дългосрочно блокиране на Ормузкия проток, смята икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика.

Според експерта, ако кризата в региона продължи, предстоят сериозни сътресения за публичните финанси както в европейските държави, така и в САЩ. Вероятният отговор на властите ще бъде масово печатане на пари с цел овладяване на ситуацията, което рискува да възпроизведе сценария от енергийната криза през 70-те години на миналия век.

Панчев подчертава, че България е изправена пред тежки решения при оформянето на държавния бюджет. Пред страната стоят два неприятни сценария: повишаване на данъчната тежест или съкращаване на разходите чрез замразяване на заплати и пенсии. И двата варианта обаче са трудни за постигане от гледна точка на политически и обществен консенсус.

Относно мерките, предложени от синдикатите за справяне с инфлацията, икономистът изразява скептицизъм към административното регулиране на цените. По-ефективен подход би бил временното намаляване на ДДС или акциза върху горивата, макар той да не очаква решителни действия от страна на настоящото управление.

Наред с енергийните предизвикателства, Панчев отбелязва и трудностите пред България за влизане в еврозоната. Като основни пречки той посочва несигурността около размера на бюджетния дефицит и ускорения ръст на инфлационните процеси, които изпреварват очакванията.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *