Европейските лидери ускоряват мисията за защита на Ормузкия проток

·

Европейските лидери обявиха намерението си да ускорят подготовката на неутрална и отбранителна многонационална мисия за осигуряване на корабоплаването в Ормузкия проток. Решението идва въпреки изявленията на Иран, че водният път е напълно отворен за морски трафик до края на примирието на 22 април.

На среща в Париж, съпредседателствана от френския президент Еманюел Макрон и британския премиер Киър Стармър, представители на 49 държави обсъдиха бъдещата операция. Важно е да се отбележи, че Съединените щати не участват в тази инициатива, като Франция и Великобритания подчертават, че тя е отделна от политиката на блокада, провеждана от Вашингтон.

Служители на Hapag-Lloyd следят трафика в Ормузкия проток

Макрон приветства примирието между Иран и САЩ, но настоя, че протокът трябва да остане свободен от ограничения и не може да бъде обект на приватизация. От своя страна, италианският премиер Джорджа Мелони подчерта, че мисията е от решаващо значение за глобалната енергийна и продоволствена сигурност, като Италия е готова да съдейства, включително в разминирането на зоната.

Италианският премиер Джорджа Мелони след срещата в Париж

Германският канцлер Фридрих Мерц предупреди за риска от мащабен глобален конфликт, ако кризата не бъде овладяна. Той изрази готовност Германия да се включи в усилията за сигурност, като същевременно отбеляза, че би било желателно в тази операция да се включат и Съединените щати.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *