Чорнобил 40 години по-късно: Трагедия или престъпление на режима?

·

Четири десетилетия след ядрената авария в Чорнобил, въпросът дали тя е била фатален инцидент или следствие от системна дезинформация и престъпна небрежност на комунистическата власт, остава отворен. Посолството на Украйна в България инициира специална дискусия чрез Украинско-българския дискусионен клуб, където ще бъдат потърсени отговори на тези болезнени теми.

Ключови акценти на дискусията

  • Представяне на нови факти, изследвания и досега непубликувани анализи за истинските причини и мащаби на катастрофата.
  • Обсъждане на съвременните заплахи, произтичащи от руската агресия и окупацията на Запорожката АЕЦ.
  • Анализ на риска от нова ядрена криза на европейския континент.
  • Преглед на поуките от миналото и скритите досега детайли за влиянието на аварията върху територията на България.

Участници в събитието

В дебата ще се включат посланикът на Украйна в България Н. Пр. Олеся Илашчук, изтъкнатите изследователи от Нов български университет проф. Момчил Методиев и проф. Димитър Вацов, както и националният координатор за България на сдружение „За земята“ Тодор Тодоров.

Дискусията ще се състои на 30 април от 17:30 часа на сцена „Централни хали“. Входът е свободен за всички желаещи.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *