На 9 април, в навечерието на Великден, от 10:00 часа Националният военноисторически музей в София ще открие специалната изложба „Кървавият пламък на българския Великден 1876“. Експозицията е посветена на 150-годишнината от Априлското въстание и предлага дълбок поглед към борбата за българската независимост.
В дни, посветени на жертвата и възкресението, разказът за събитията от пролетта на 1876 г. придобива особена сила. Чрез саможертвата си българският народ заявява правото си на свобода, проправяйки пътя към своето възраждане на световната карта.
В центъра на изложбата са знамената и оръжията – не просто предмети, а символи на идентичността, честта и волята за свобода. Посетителите ще могат да видят оригинални артефакти, сред които Карловското знаме, поръчано от Васил Левски и използвано от Панайот Волов в Панагюрище. Представени са и знамена от 4-ти революционен окръг, знамето на Горнооряховските въстаници, както и такива от Разловското въстание, Сливенския революционен окръг и комитета в село Радилово.
Експозицията включва лично хладно и огнестрелно оръжие на ключови фигури от въстанието, сред които Иван Драсов, Панайот Хитов, Панайот Волов, Стоил войвода, Ильо войвода, Симо Соколов и Христо Караминков – Бунито. Паметта за героите е допълнена от различни отличия, създавани през годините.
Изложбата разкрива и силния международен отзвук на събитията чрез думи на чуждестранни държавници, учени и писатели, които са изразили своето възмущение и съчувствие към българския народ. Посетителите ще имат възможност да чуят и личните свидетелства на съвременници, които носят жива памет за преживяното.

Leave a Reply