Италианската прокуратура предприе мащабно разследване срещу петима български граждани, заподозрени в организирането на канал за трафик на опасни отпадъци към България и Гърция. Според разкритията, местна компания е използвала измамни методи при класификацията на товари, за да максимизира печалбите си за сметка на екологичната сигурност.
Известният италиански разследващ журналист Серджо Назаро предупреди, че страната ни се е превърнала в критична точка по веригата на незаконния износ на боклук. Схемата, действаща от 2020 година насам, е включвала сложна мрежа от съучастници, сред които химици от лаборатории и транспортни фирми.
По време на проверките е установено, че бали с отпадъци, декларирани като обикновена пластмаса, в действителност са съдържали опасни материали, които не са преминали през необходимата обработка. Разследването проучва и хипотези за замесени лица с висок обществен и политически статус, които са подпомагали легализирането на нелегалните пратки.

Leave a Reply