Дигитален капан за Берлин: Как руски хакери превзеха личните чатове на германските политици

·

Доскоро смятаното за неприкосновено убежище на криптираната комуникация – приложението Signal, се оказа в центъра на мащабна шпионска афера. Германските служби за сигурност алармират за агресивна фишинг кампания, зад която се предполага, че стоят държавно контролирани кибер актьори от Русия. Мишените не са случайни – депутати, висши държавни служители и ключови фигури в управлението на страната.

Схемата на атаката е измамно проста, но изключително ефективна. Жертвите получават съобщения, маскирани като официална поддръжка на Signal, които изискват въвеждане на ПИН код, отваряне на линк или сканиране на QR код. Веднъж попаднали в капана, потребителите губят контрол над профилите си, позволявайки на хакерите достъп до лични чатове, групови разговори, снимки и чувствителни файлове.

Мащабът на пробива е тревожен. Според предварителни оценки, над 300 акаунта на политически фигури вече са компрометирани. Списъкът с потенциални жертви обаче е далеч по-дълъг и включва дипломати, военни експерти и журналисти. Това поставя под сериозно съмнение сигурността на държавните комуникации в момент на изострено геополитическо напрежение.

Контекстът на тези атаки е пряко свързан с ролята на Германия като водещ доставчик на военна помощ за Украйна. От началото на пълномащабната инвазия през 2022 г., Берлин е под постоянен обстрел от кибератаки, шпионаж и опити за саботаж. Макар Москва категорично да отрича всякакво участие, методите и целите на кампанията сочат директно към Кремъл.

В Бундестага вече текат разгорещени дебати за това как да се защитят институциите. Въпреки че пълна забрана на Signal за политиците засега се отхвърля, сериозно се обмисля ограничаване на десктоп версията на приложението върху служебните компютри. Въпросът дали изобщо съществува сигурен канал за комуникация в дигиталната ера остава по-актуален от всякога.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *