Шпионаж в редиците на израелските ВВС: Двама техници са изправени пред съда

·

Разтърсващ случай на пробив в националната сигурност на Израел излезе наяве, след като двама военни техници от ВВС бяха официално обвинени в шпионаж в полза на Иран. Разследването, проведено съвместно от разузнавателната служба Шин Бет, полицията и военните органи, разкри, че двамата мъже са поддържали контакти с ирански разузнавателни елементи в продължение на месеци.

Според официалните данни, арестите са извършени още през март 2026 г., а обвинителните актове са внесени в военния съд в края на април. Единият от обвиняемите е изправен пред сериозни обвинения, включващи подпомагане на врага по време на война и предаване на класифицирана информация, докато вторият е обвинен в контакти с чужд агент и разкриване на държавни тайни.

Разследващите установиха, че мотивацията на двамата техници е била чисто финансова. В замяна на парични възнаграждения, те са извършвали специфични задачи, включително изнасяне на документация за военни бази и техническа информация за системите на изтребителите.

Любопитен детайл от разследването е, че връзката между тях и иранските оператори е била прекъсната временно, след като двамата военни са отказали да изпълнят задачи, свързани с оръжия. Въпреки това, стремежът към лесни пари ги е подтикнал да търсят начини за подновяване на контактите с враждебните служби дори след първоначалния отказ.

Този случай не е изолиран инцидент, а част от по-мащабна тенденция, при която чужди разузнавателни служби активно се опитват да вербуват израелски граждани и военен персонал. Силите за сигурност отправиха категорично предупреждение към всички военнослужещи да бъдат бдителни и да не се поддават на опити за комуникация с подозрителни лица от враждебни държави.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *