Студенти в Чехия издигнаха глас в защита на обществените медии, обявявайки протест срещу плановете на новото коалиционно правителство, водено от премиера популист Андрей Бабиш. Предложените мерки предвиждат премахване на таксите, които гражданите, домакинствата и бизнеса плащат за достъп до медийните услуги.
Протестиращите студенти изразяват сериозна загриженост относно потенциалното въздействие на тези промени върху независимостта и качеството на общественото радио и телевизия. Те смятат, че намаленото финансиране би могло да доведе до комерсиализация и политически натиск върху медийното съдържание, което от своя страна би навредило на демократичния дебат и информираността на обществото.
Според студентските организации, обществените медии играят ключова роля в предоставянето на обективна и задълбочена информация, която не е обвързана с търговски интереси. Те настояват правителството да преразгледа решението си и да потърси алтернативни пътища за осигуряване на стабилно финансиране, което да гарантира тяхната автономност и способността им да изпълняват обществената си мисия.

Leave a Reply