Йеменските хути обявиха повишена бойна готовност в отговор на засиленото присъствие на американския военноморски флот в Червено море. Според информация, разпространена от проиранския ежедневник Ал-Ахбар, движението се подготвя за възможна ескалация на напрежението.
Опасенията на групировката са провокирани от пристигането на самолетоносача USS Gerald Ford и придружаващите го разрушители в региона. Хутите възприемат това разполагане като подготовка за предстоящ сблъсък с Израел и САЩ.
Лидерът на организацията Абдел Малек ал-Хути заяви категорично, че неговите сили няма да стоят безучастни. В речта си той подчерта, че Сана няма да запази неутралитет, определяйки ситуацията като част от по-мащабен конфликт срещу ислямския свят и Иран. Той допълни, че всяко по-нататъшно военно напрежение ще срещне еквивалентен отговор и призова за по-тясна координация между съюзниците от т.нар. ос на съпротивата.
Източници, близки до движението, определят присъствието на американските кораби като провокация и демонстрация на сила. Те предупреждават, че при ескалация на конфликта не са изключени ракетни удари срещу американски военни плавателни съдове.

Leave a Reply