Археолози направиха забележително откритие в Южен Египет, разкривайки гробница с останки на жена, починала преди 3700 години по време на раждане. Находката, открита в град Ком Омбо от съвместен италиано-американски екип, предлага ценен поглед върху опасностите, пред които са били изправени жените в древността.

Смята се, че жената е била на около 25 години, когато е починала. Позицията на плода в утробата – с главата надолу – категорично показва, че тя е била в последните етапи на бременността и вероятно е издъхнала по време на самото раждане. Тялото е било положено в кожено платно, придружено от два глинени съда, в гробище, използвано от пътници в пустинята в периода между 1750 и 1550 г. пр.н.е.

Експерти отбелязват, че макар да е трудно да се установи причината за смъртта с абсолютна сигурност поради липсата на меки тъкани, неправилното подреждане на таза при жената може да е резултат от травма или недохранване по време на нейното детство. Професор Сандра Уилър от Университета на Централна Флорида подчертава, че това откритие потвърждава колко рискован е бил процесът на раждане в миналото.

Находката хвърля светлина и върху древните вярвания за личността и статута на неродените деца, тъй като внимателното погребение подсказва, че те са били почитани като пълноценни индивиди. Това откритие е част от поредица от разкопки, целящи да привлекат световното внимание към богатото културно наследство на Египет.

Leave a Reply