Критичен срив в петролния сектор: Саудитска Арабия губи милиони барели капацитет

·

Мащабни атаки срещу ключова енергийна инфраструктура в Саудитска Арабия доведоха до сериозен спад в капацитета за добив и транспорт на петрол. Според данни на саудитското министерство на енергетиката, страната губи около 600 000 барела дневно от производството си, докато стратегическият тръбопровод Изток-Запад е ограничил пропускателната си способност с още 700 000 барела на ден.

Удари по сърцето на енергетиката

Атаките са засегнали критични обекти в Рияд, Източната провинция и промишления център Янбу. Повредени са нефтени находища, рафинерии и нефтохимически заводи. По-конкретно, находището Манифа отчита загуби от 300 000 барела дневно, а предишни инциденти в обекта Хурайс допълнително влошават ситуацията. Повредена помпена станция на главния експортен тръбопровод засилва натиска върху доставките за световните пазари.

Регионално напрежение и пазарни последици

Ситуацията е пряк резултат от ескалиращия регионален конфликт, включващ серия от ракетни и дронови нападения. Въпреки опитите на отбранителните системи да неутрализират заплахите, броят на успешните попадения расте. Това създава сериозен риск от недостиг на суровини и рязък скок в цените на горивата.

Тъй като Саудитска Арабия остава най-големият износител в света, изчерпването на значителна част от оперативните и аварийните резерви поставя под въпрос способността на пазара да балансира при продължаващи смущения. Експертите предупреждават, че нестабилността в региона ще бъде определящ фактор за ценовите нива в близко бъдеще.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *