Цените на суровия петрол поеха по възходящ тренд по време на азиатската сесия, провокирани от сериозните съмнения относно устойчивостта на двуседмичното примирие в Близкия изток. Пазарите реагират изключително чувствително на продължаващите блокади на енергийните коридори през Ормузкия проток, а липсата на дипломатически пробив между САЩ и Иран подклажда волатилността.
Ценови скок на енергийните пазари
Към 08:30 часа българско време фючърсите на петрола сорт Брент се повишиха с 2,69% до 97,30 долара за барел. Паралелно с това, американският лек суров петрол отбеляза ръст от 3,60%, достигайки 97,81 долара. Това възстановяване идва след рязък спад под прага от 100 долара, който бе предизвикан от първоначалния краткотраен оптимизъм около примирието.
Стратегическият риск на Ормузкия проток
Ормузкият проток остава критична точка, през която преминават 20% от световните петролни и газови доставки. Експерти като Вандана Хари от „Ванда Инсайтс“ са скептични относно бързото нормализиране на трафика през този стратегически възел. Ситуацията се усложнява и от позицията на Техеран, който постави под въпрос бъдещето на преговорите, след като Израел продължи военните действия в Ливан.
Корабоплаване и инфраструктура под обстрел
Големите транспортни компании, сред които и „Мерск“, изразяват предпазливост, подчертавайки, че примирието не предоставя необходимите гаранции за безопасност. Допълнителен натиск оказват атаките срещу енергийната инфраструктура в региона. По данни на петролната индустрия, инфраструктурни обекти в Саудитска Арабия, Кувейт, Бахрейн и Обединените арабски емирства са станали мишени на удари.
Аналитични прогнози
Въпреки краткосрочните сътресения, от „Голдман Сакс“ запазват своите прогнози за цените през третото и четвъртото тримесечие. Банката обаче ревизира очакванията си за второто тримесечие, отчитайки ефекта от намаляването на рисковата премия и частичните опити за възстановяване на енергийните потоци през Ормуз.

Leave a Reply