Генералният секретар на НАТО Марк Рюте открито заяви, че ескалацията около Иран се е превърнала в сериозен изпит за стабилността на Алианса. Според него, не всички държави членки са успели да защитят единството на организацията, което идва на фона на гневен отзвук от Вашингтон заради липсата на решителна подкрепа за действията на САЩ и Израел.
Дипломация под натиск
След срещата си с президента Доналд Тръмп в Белия дом, Рюте призна в телевизионно интервю, че съществуват вътрешни слабости. Въпреки че се опита да подчертае логистичния принос на европейските партньори, той не скри, че част от страните не са изпълнили очакванията в критичния момент на кризата с Иран.
Острата реакция на Доналд Тръмп
Американският президент не остана длъжен и използва социалните мрежи, за да изрази яростта си. В послание, написано изцяло с главни букви, той обвини НАТО в пълно отсъствие, когато САЩ са имали най-голяма нужда от съюзническа подкрепа. Тръмп заплаши, че в бъдеще Алиансът може да не бъде разчитан изобщо, което разпали дебати относно евентуално излизане на Вашингтон от структурата.
Рискове и международни последици
Макар процедурните пречки в Сената да правят едно излизане от НАТО трудно, политическият натиск е реален. Спорът около Ормузкия проток допълнително отдалечи позициите на Европа и САЩ. Марк Рюте се опитва да запази фасадата на единството, настоявайки, че съюзниците са съгласни за необходимостта от ограничаване на ядрения капацитет на Техеран, но доверието в Алианса остава под сериозен въпрос.

Leave a Reply